Falcon 6X

7X’te olduğu gibi 6X’in de Dijital Uçuş Kontrol Sistemi (DFCS) yapısal hız limitlerinin aşılmasını ve stalları engelleyerek uçuş zarfı koruması sağlar. Bu korumalar sayesinde pilotlar toleransları aşmadan hızla ve kesin olarak maksimum performansa ulaşabilirler. Rüzgar değişmesi, ani kaçınma manevrası ve uçuş yolu pas geçişleri gibi riskli durumlar daha kolay ve güvenli hale gelir.

DFCS donanımlı bir Falcon'u elle uçurmak pilot üzerinde çok daha az iş yükü demektir. Örneğin pilotun müdahalesine gerek olmadan sistem uçağı otomatik olarak trim eder.

Elektronik uçuş sistemi (fly-by-wire) olmayan uçaklar, hatta bu sisteme sahip uçakların bir kısmı dahi elle kontrolde sık sık trim düzeltmesi gerektirerek pilot iş yükünü arttırırlar.

Her kıvrımın bir amacı var

Falcon 6X geniş gövdeli bir kabin ile tamamen yeni, hızlı ve yüksek verimli kanatların birlikteliğinden doğdu. 6X kanadı orta derece eğimli hücum kenarına (33 derece) ve yenilikçi kıvrım tasarımlı firar kenarına sahiptir. Rüzgarla kusursuz uyum içinde olacak şekilde tasarlanan kanatçıkları eşsizdir. Süreğen ve zarif kanat konturu yüksek hızlarda kontrol hava akışını değiştirir.

Sonuç ise yakıt tasarrufunun kilit noktası olarak Falcon kanatları arasında en yüksek kaldırma/direnç oranıdır. 6X kanadının yüksek irtifada ve yüksek hızlarda titreşim tolerans aralığı yüksektir. Bu da güvenlik ve hızı arttırır.

Kokpit – Pilotun Ofisi

Modern Falcon'ların pilotları 6X'in EASy aviyonik mimarisine sahip kokpitinde hızla ev hissini yakalarlar. 6X, Dassault'nun ödüllü aviyonik sistemi EASy'nin 3üncü nesliyle donanacaktır. Kokpiti daha büyük ve konforludur. Tasarımı Falcon kullanıcılarının görüş ve isteklerini yansıtmaktadır – uçağı daha hızlı çalıştırmak ve kapatmak için geliştirilen otomasyon sistemi gibi.

Dört büyük pencere kanat uçlarının mesafesini rahatça kontrol edebilmek gibi işler için olağanüstü geniş görüş sağlar. Parlama engelleyici bile pilotlara geniş görüş alanı sağlamak üzere şekillendirilmiştir.

Mürettebat koltukları daha fazla bacak aralığına sahip, daha geniş ve rahattır. Koltuklar eksiksiz görüş açısı sağlayacak şekilde kolayca ayarlanır. Pilotlar boyları ne kadar olursa olsun kendilerini kusursuz pozisyonda oturur hissederler.